Miért fenntartható mozgásforma a Nia?
Immáron több, mint 9 éve táncolok Niát. Az elmúlt évek során el-elkalandoztam más mozgásformák felé is, de a szívem és a testem is végül mindig a Niában lelt otthonra. Mindenféle erőltetés és küzdelem nélkül, könnyedén és örömmel épült be a gyakorlása az életembe. De vajon miért lehet ez? Miért fenntartható mozgásforma a Nia?
A következőkben erre keresem a válaszokat, de előtte még szeretném tisztázni, hogy számomra mit is jelent a fenntarthatóság fogalma. A fenntarthatóság azt jelenti:
- időtálló és egyszerre változatos – vannak benne stabil pontok, melyeknek gyakorlása sikerélménnyel tölt el, és vannak benne újdonságok is, melyek pedig fenntartják a folyamatos érdeklődésem és motivációmat
- olykor kiléphetek a komfortzónámból, ha éppen arra vágyom
- folyamatosan változó igényeimre szabhatom a táncom
- nem kell hozzá a testemen kívül semmi más
- bármilyen állapotban is legyek, mindig megtapasztalhatom a Nia ígéretét, a mozgás örömét.
A Niát a testünk intelligens tervezésére alkották
A Niában rejlő 52 alaplépés mind-mind olyan mozdulatokat rejt magában, melyek maximálisan támogatják a testünk szükségleteit. A Nia alapítói, Debbie és Carlos Aya Rosas éveken át a test anatómiáját vizsgálva alkották meg a táncunk mozdulatait. Például az ízületeink akkor maradnak egészségesek, ha a rendelkezésükre álló mozgástartományban mozdulhatnak, illetve az átmozgatásukkal szabadon áramolhat bennük az ízületi folyadék. Tehát figyelembe veszi a különböző ízületek mozgástartományát, és erre optimalizálja a mozdulatokat. Például a vállövünk alapvetően körkörös mozgásra teremtetett, emiatt érdemes ezen a módon is ügyelni a vállak átmozgatására. De nem csak az ízületekre, hanem az izmok, csontok, lágy szövetek igényeire is fókuszáltak, ezért esik olyan jól egy-egy óra közben és után a testünkben lenni.
Benne vagy Te magad
Egy Nia órán mindig a saját testünk útján mozdulunk úgy, ahogy az adott pillanatban jól esik nekünk. Ez az egyik legfontosabb része a gyakorlásunknak, hogy végig a testünk igényeire hangolódva táncoljunk. Minden alkalommal más hangulatban, kedvvel, fizikai állapotban érkezünk egy órára, emiatt pedig minden Nia óra más és más lesz. Fontos, hogy tudd, a táncunk terében mindennek van helye, és minden kifejezhető.
A keretek és a szabadság finom összhangját élheted meg
A Nia táncban vannak keretek, például az 52 alaplépésen alapuló koreografált elemek, vagyis rutinok, és benne van a szabadság megélésének lehetősége is a szabadtáncos elemek gyakorlásán keresztül. Egyszerre van jelen egy stabil és megtartó koreográfia, és vagyunk mi a saját testünkkel, igényeinkkel és a szabad táncos pillanatok adta önfeledtségével. Ezek finom egyensúlya pedig nagyon változatossá és izgalmassá varázsolja a táncunkat, ami miatt megunhatatlan.
Azok a csodás Nia zenék…
Igen, a zenék. Nem találkoztam még olyan mozgás-, sem táncos órával, ahol ennyire sokszínű volna a zenerepertoár, mint a Niában. Mindegy egyes Nia rutin más-más hangulatot, világot, érzést ajándékoz nekünk. A világ minden tájáról merítenek ihletet az alkotók. Vannak indián, indiai, kínai, afrikai és egyéb világzenei motívumokkal komponált dalok, és vannak modern indie, jazz, techno, blues és pop zenés összeállítások is. A Nia közösség nemcsak kulturálisan, de zeneileg is végtelenül sokszínű. Kilenc évnyi gyakorlás után is imádom, és nem tudok betelni a Nia zenékkel. Végtelen inspirációforrásként kísérnek táncos utamon.
Az alábbi linken a teljesség igénye mutatok néhány zenét a Nia zenetárából:
Mindenféle igényre van Nia megoldás
Egy klasszikus Nia óra felépítése lehetőséget ad Neked, hogy az adott igényeidre szabd a táncod intenzitását, ugyanis három különböző intentizás szinttel mozdulhatunk, és Te döntöd el, hogy mikor épp mire van szükséged. Az egyes szinten a mozdulataid íveit a testedhez közel végzed, nem hajolsz mélyre, és nem nyújtózkodsz magasra. A legalacsonyabb intenzitású szinten lehetőséged nyílik az érzékelésed kifinomultságának fejlesztésére. A legapróbb mozdulatok megfigyelésének képessége a hétköznapi életedre is pozitív hatással lesz, hisz egyre könnyebben érzékelhetsz majd olyan apróságokat is, mint például egy apró feszülés az állkapcsodban vagy akár a vállaidban, ha pedig észleled őket, máris könnyebb lesz őket ellazítani tudatos figyelemmel. A kettes szinten már nagyobb íveken mozdulunk, de még a komfortzónánkon belül. Mindenkinek egyedi, saját élmény felfedezni az arany középutat a táncunk során. A harmadik szinten találkozhatsz a tested határaival, fokozatosan lépheted át a komfortzónád, mindig csak egy kicsit mélyebbre, kicsit nagyobb íven mozdulhatsz, ezzel pedig fejlesztheted testtudatosságodat és a tested egyéb kvalitásait, mint a mobilitás, stabilitás, hajlékonyság, mozgékonyság és erőnlét.
Emellett a klasszikus táncórán kívül számos egyéb ágával találkozhatsz a Niának:
-
- Moving to heal – ez a típusú óra kifejezetten a test öngyógyító minőségeire fókuszál. PTSD, magas fokú stressz, valamint testi sérülések esetén ez az óra kíváló kísérője lehet akár rehabilitációs folyamatoknak. Ez az óratípus nagyon változatos, végezhető széken ülve akár.
- Five Stages – ez a típusú integratív mozdulatsor az emberi test fejlődésére épül, és segít az ízületeink, gerincünk, kötőszöveteink optimális működésében. Az alábbi videóban többet megtudhattok róla:
- Freedance órák – ezt az óratípust azért alakították ki, hogy kifejezetten a mozgáson keresztül megnyilvánuló kreativitásunkat fejlessze. Képekkel, testérzetekre fókuszáló gyakorlatokkal zajlanak a tisztán szabadtáncos órák. A cél, hogy egyre inkább a testedből induljanak ki a különböző mozdulatformák az elméd helyett, és át tudd adni magad a zenének és a jelen pillanatnak.
- MoveIt – ez az óra azoknak szól, akik szeretnének erőnlétükben fejlődni. Magas intenzitású órák, melyek a test kondícióját helyezik fókuszba az 52 alaplépésen keresztül.
Csak a jelenlétedre és a testedre van szükség
A legtöbb mozgásforma sok plusz eszközt igényel. A Nia táncot mezítláb táncoljuk, így például nincs szükség speciális cipőre, és egyéb plusz kiegészítőre. Csak és kizárólag a testedre és a jelenlétedre van szükség a gyakorlásod során.
Amennyiben kedvet kaptál, hogy Te magad is kipróbáld a Niát, táncolj velünk hétfőnként az Aranytíz Kultúrházban. További részleteket az alábbi linken találsz!
Szeretettel várlak!